Spuitwijzer 5, mei 2011
Open teelt
Bestrijding probleemonkruiden in granen
De laatste jaren neemt het aandeel probleemonkruiden zoals akkerdistels, akkermelkdistels, veenwortel en haagwinde flink toe. De teelt van granen geeft u de gelegenheid om deze probleemonkruiden zo goed mogelijk te bestrijden. U kunt tot en met het vlagblad een bespuiting uitvoeren met 30 gr Ally + 0,15 ltr Kantor / 100 ltr water. In zomergranen is de maximaal toegelaten dosering 20 gr. Ally per hectare. U kunt 1 – 2 ltr MCPA toevoegen om de combinatie te versterken op met name distels en heermoes. Voor de bestrijding van haagwinde en/of aardappelopslag kunt u Starane spuiten of toevoegen.
Hemelvaartsdag
Aanstaande 2 juni is het Hemelvaartsdag. Op deze dag is ons kantoor gesloten. U kunt uw producten tot woensdag 1 juni bestellen, dan worden deze nog dezelfde dag afgeleverd. Op vrijdag 3 juni zijn we weer geopend.
Onkruidbestrijding zaaiuien
Op de meeste percelen begint de onkruidbestrijding aardig te slagen. Indien u de mogelijkheid krijgt, kunt u na regen de bodemherbiciden verder aanvullen. Wacht met de grassenbestrijding tot 10 – 14 dagen na de laatste bespuiting met Chloor IPC. Chloor vertraagt de groei van grassen, waardoor deze het grassenmiddel niet goed opnemen. Hierdoor kan het resultaat met Focus Plus (o.a. hanepoot, raaigrassen), Aramo (o.a. straatgras) of Fusilade (o.a. kweek) tegenvallen.
Onkruidbestrijding aardappelen
Na opkomst kunt u het onkruid in aardappelen bestrijden met Titus, Basagran en/of Sencor + Kantor. Titus is het zachts voor het gewas en bestrijdt een breed spectrum aan onkruiden zoals; kweek, haagwinde, distels, duivekervel, melde en veelknopigen. Spuit Titus met een hoge luchtvochtigheid, vaak is dit ’s avonds of ’s ochtends vroeg. Voor de bestrijding van zwarte nachtschade kunt u beter kiezen voor Basagran + Kantor. Let wel op met de rasgevoeligheid voor Sencor en/of Basagran.
Phytophthora aardappelen
Zodra uw aardappelen boven staan kunt u starten met de Phytophthora bestrijding. Door tijdig te starten, zodra 80% bovenstaat, geeft u de onderste delen van de plant al goede bescherming. Tijdens de loofgroeifase kunt u bespuitingen uitvoeren met 2 – 2,5 kg Curzate M of 0,8 ltr Orvego. Orvego is een nieuwe fungicide dat maximaal 4 keer mag worden toegepast. Het is een vloeibaar middel dat sterk preventief (groeit mee met nieuwe blad) en curatief werkt. Daarnaast is het snel regenvast.
Tijdens de loofgroeifase hebben aardappelen een verhoogde behoefte aan mangaan en magnesium. Voeg aan de ziektebestrijding 0,5 – 1 ltr Human + 0,5 – 1 ltr Magnor toe om aan deze behoefte te voldoen.
Ziektebestrijding plantuien
De plantuien zijn in volle groei en dit betekent dat de ziektebestrijding noodzakelijk wordt. Door het wisselvallige weer van afgelopen week zijn er lichte infectie mogelijkheden geweest voor valse meeldauw. Start preventief met 2 – 2,5 kg Fythane (mancozeb) of preventief/curatief met 2 – 2,5 kg Acrobat. Houdt de ontwikkeling van trips in uw percelen planuien in de gaten. U kunt preventief 0,3 ltr Decis (bestrijd ook volwassen trips) toevoegen aan de ziektebestrijding.
Actualiteiten zomer- en wintertarwe
Graan blijft dit seizoen door de droogte korter dan normaal. Hierdoor lijkt het dat tarwe nog wel even te gaan heeft voordat het vlagblad verschijnt. Niets is echter minder waar. In de vroegste percelen wintertarwe komen we al het vlagblad tegen. Het vlagblad is het belangrijkste productie blad van granen. Het is zeer belangrijk om de bovenste bladeren van de plant gezond te houden. Voer een bespuiting uit zodra het vlagblad volledig verschenen is. Gebruik hiervoor 1,5 ltr Comet Duo (0,7 Comet + 0,8 Opus) + 0,25 ltr Decis + 5 ltr Sulpha N (zwavelbemesting).
In veel percelen zomer- en wintertarwe zien we al erg veel graanhaantjes en luizen. Het graanhaantje kunt u bestrijden door 0,25 ltr Decis toe te voegen aan de ziektebestrijding. De eventueel aanwezige luizen worden dan ook meteen bestreden. Indien u de kans op aarfusarium wilt verkleinen kunt u tijdens de bloei, ongeveer 7 – 10 dagen na verschijnen vlagblad, een bespuiting uitvoeren met 0,75 – 1 ltr Prosaro + Kantor. Indien u een bespuiting uitvoert met Prosaro kunt u de dosering van Comet Duo verlagen naar 1,3 ltr/ha. Uw Alliance adviseur kan u een advies op maat geven voor uw percelen.
Het vlagblad van granen is ook het groeistadium voor de laatste overbemesting. De afgelopen jaren hebben we zeer goede ervaringen opgedaan met overbemesting met 20 – 25 ltr Foliarel N-plus per hectare. Een overbemesting in dit groeistadium verhoogt de kwaliteit (hectolitergewicht) van de tarwe. U kunt Foliarel N-plus toevoegen aan de ziektebestrijding.
Onkruidbestrijding maïs
Temperatuurwisseling zorgt voor stress in de maïsplant. Droogte in combinatie met uitblijven van onkruidkieming maakt het moeilijker het optimale moment te kiezen. De vroegste maïs staat reeds in het 6e blad.
U kunt een onkruidbestrijding uitvoeren in maïs vanaf het 2e bladstadium tot het 6e bladstadium. Zoek voor het toepassen van herbiciden in maïs de momenten met zo hoog mogelijke RV, Gebruikt voldoende water (vanaf 250 liter/ha) met een fijne tot middelgrove druppel.
Het advies;
Onkruidbestrijding kunnen we opsplitsen in twee mogelijkheden, namelijk; wel of geen glad vingergras in het perceel:
Met glad vingergras;
- 0,2 ltr Clio + 0,75 – 1 ltr Samson of 1 – 1,5 ltr Maister vlb + 1,5 – 2 ltr Gardo Gold + toevoegmiddel (bijv 0,5 – 0,75 ltr Kart).
Zonder glad vingergras;
- 1,5 – 2,25 ltr Laudis + 0,5 – 0,75 ltr Samson + 1,5 – 2 ltr Gardo Gold + toevoegmiddel
- 0,75 – 1 ltr Mikado + 0,75 – 1 ltr Samson of 1 – 1,5 ltr Maister vlb + 1,5 – 2 ltr Gardo Gold + toevoegmiddel.
Laudis werkt op grassen en breedbladige al goed bij 1,5 ltr/ha. Enkel voor de bestrijding van glad vingergrassen kan de dosering verhoogd worden.
Toevoegmiddelen die gebruikt kunnen worden zijn;
- Kart; diverse breedbladigen en haagwinde;
- Starane; zwaluwtong, muur, aardappelopslag, haagwinde;
- Banvel distels;
- Laddok N ooievaarsbekje, melganzevoet (Nodig bij gebruik van Frontier Optima in de mix)
- Primus haagwinde (nabespuiting, zodra maïs 1 meter hoog is)
Voor de bestrijding van haagwinde altijd in de basismix Kart toevoegen en zodra de maïs ongeveer 1 meter hoog is nabespuiten met 75 – 99 ml Primus per hectare. Op Primus gevoelige rassen kan nagespoten worden met 0,7 ltr Kart.
Onkruidbestrijding suikerbieten
Het valt dit jaar in verschillende percelen tegen om alle onkruiden 100% te bestrijden. Voer voor het sluiten van het gewas nog een bespuiting uit om de laatste nakiemers te bestrijden. Vul bij deze laatste bespuiting Dual gold verder aan tot een totaal van 1 – 1,5 ltr per hectare. Dual Gold is voor de duurwerking op onder andere grassen, veelknopigen, ooievaarsbekje, duivekervel en zwarte nachtschade. Voeg daarnaast nog 2 – 3 ltr Boron toe ter voorkoming van hartrot in suikerbieten. Hartrot wordt veroorzaakt door borium gebrek en dit dient preventief te worden behandeld.
U kunt aan de laatste bestrijding, indien nodig, een grassenmiddel toevoegen ter bestrijding van hanenpoot en/of duist. U voegt dan 1,5 – 2,5 ltr Focus Plus toe aan de combinatie. Indien u Focus Plus toevoegt, gebruik dan geen Avadex in de combinatie. Indien kweek of ontwikkeld raaigras bestreden moet worden voer dan een aparte bespuiting uit met 3 ltr Fusilade max (kweek) of 2 – 3 ltr Focus Plus (raaigras).
Ziektebestrijding conservenerwten
De vroegst gezaaide percelen erwten staan inmiddels in volle bloei. Zodra de eerste bloemblaadjes vallen kunt u een bestrijding uitvoeren ter voorkoming van Botrytis. Daarnaast vinden we al flink wat luizen in de bloemknoppen van de erwten. Deze kunnen veel schade aanrichten bij het vormen van peulen. Voer een bestrijding uit met 1,5 ltr Rovral Aquaflow + 0,15 ltr Kantor/100 ltr water + 0,5 – 1 ltr Human + 0,3 ltr Decis + 0,25 – 0,5 kg Pirimor.
Onkruidbestrijding cichorei
Blijf het onkruid in cichorei regelmatig bestrijden. De onkruidbestrijding verloopt door de moeilijke weersomstandigheden zeer moeizaam, maar de aanhouder wint zullen we maar denken. Voer op kiemende onkruiden iedere 4 – 7 dagen een bestrijding uit met middelen als Safari, Legurame, Chloor, Kerb Flo, Dual Gold. Na neerslag kunt u eventueel een combinatie van Chloor IPC met Dual Gold uitvoeren. Ontwikkelde onkruiden kunt u het beste schoffelen.
Onkruidbestrijding schorseneren
In schorseneren is niet veel mogelijk om het onkruid na opkomst te bestrijden. U heeft de mogelijkheid om tot circa een maand na opkomst regelmatig een bespuiting uit te voeren met Chloor IPC. Doe dit bij voorkeur op zwarte, natte grond of met een regenbui. Onder deze omstandigheden kunt u veel bereiken met chloor.
Aandachtspunten
- Chloor IPC mag in 2e jaarsplantuien tot 15 mei en in zaaiuien tot 30 juni worden toegepast. De maximale dosering is op lichte humusarme zandgrond in totaal 4 ltr/ha en op zware grond maximaal 6 ltr/ha.
Alliance BV besteedt de uiterste zorg aan deze publicatie. De adviezen zijn gebaseerd op de meest actuele en betrouwbare informatie. Alliance BV is niet aansprakelijk voor de schade die ontstaat door het uitvoeren van een advies, wanneer dit schadelijk gevolg op dit moment nog niet bekend was. Typefouten en wijzigingen voorbehouden.





